U aprilu stiže kineski operativni sistem

Agencije
U aprilu stiže kineski operativni sistem

Kina već uveliko radi na proizvodnji sopstenog operativnog sistema koji bi u upotrebi trebalo da se nađe u aprilu ove godine.

Kineske vlasti su sa kompanijom Canonacal sklopile sporazum o proizvodnji open source operativnog sistema koj će biti prilagođen kineskim korisnicima, a prema prvim informacijama zvaće se "Kykin".

Ovaj Ubuntu operativni sistem je dio kineskog petogodišnjeg plana kojim Kina želi da podstaknesve veći broj ljudi da radi na open source softverima koji daju mogućnost modifikovanja internih radova od strane korisnika, a prva verzija programa "Ubuntu Kylin" će biti namenjena za desktop i laptop računare.

Buduće verzije softvera će sadržati alate pomoću kojih će korisnici moći da koriste popularne veb servise poput Baidu mapa, Taboo servisa za kupovinu, kao i verzije kancelarijskih programa i alatki koje se mogu koristiti direktno s Ubuntu glavnog ekrana.

Kod programa će biti napravljen u Pekingu u laboratoriji kompanije Canonocal, kao i u nekolkokineskih agencija.

Kompanija Canonocal l trenuto sa kineskim ministarstvom industrije i informativne tehnologije radi na verziji "Kylina" koja će biti funkcionalna na serverima i vebsajtovima, a internet prodavnice i firme za hosting imaće mogućnost da softver prilagode svojim potrebama.

Ovaj potez kineskih vlasti je protumačen namjerom da Kina za sebe pridobije dio IT sektora kojiu Kini trenutno koristi zapadni sofver za svoje poslovanje, pa se nada da će se priličan broj korisnika softvera opredjeliti za nešto što neće morati da plaća, iako u je u Kini u priličnoj mjeri zastupljen piratski softver.

Ubuntu je baziran na operativnom sistemu Linux i njegov razvoj i korišćenje je zasnovano naotvorenom programskom kodu koji dozvoljava njegovo dijeljenje i dalje korišćenje. Ovaj način je u potpunoj suprotnosti sa praksom velikh firmi kao što su Microsoft i Apple koji ne dozvoljavaju pristup jezgru računara ili izvornog koda operativnog sistema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana