Ubijanje civila na kućnom pragu ne može biti pobjeda: Obilježena godišnjica stradanja Srba u “Bljesku”

Srna
Gradiška
Foto: Srna | Gradiška

GRADIŠKA - Ubijanje civila i granatiranje izbjegličkih kolona ne može biti pobjeda, kako to predstavlja druga strana dok se Srbi sjećaju svojih poginulih, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas u Gradišci na obilježavanju 28 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije u zločinačkoj hrvatskoj akciji "Bljesak".

Dodik je podsjetio da sve dok se Srbi sjećaju svojih poginulih u ratovima devedesetih godina, na drugoj strani te akcije slave kao pobjedu.

-Ne može pobjeda biti ubijanje civila na kućnom pragu kao ni granatiranje izbjegličkih kolona - rekao je Dodik.

On je podsjetio da se i u Srbiji sjećaju ovog stradalničkog datuma, te da se tim povodom jutros čuo sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem.

Dodik je rekao i da će se regulisati status pripadnika Vojske Republike Srpska Krajine.

-Hrvatske vojno-policijske akcije “Bljesak”, “Oluja”, “Maslenica” i druge su bile nastavak politike NDH, koje se savremena Hrvatska još nije jasno odrekla - izjavio ministar rada i boračko-ivalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić.

Napominje da je iz Zapadne Slavinije  prije 28 godina protjereno 15.000 Srba, koji su svoje utočište našli u Republici Srpskoj i Srbiji.

Dodao je da se ti izbjegli Srbi zajedno sa nama sjećaju i svih naših pobjeda i stradanja u proteklom ratu.

Egić je napomenuo da je i posljednja odluka da se borcima Vojske Repulike Srpske Krajine priznaju prava kao i borcima Vojske Republike Srpske, koju je najavio predsjednik Milorad Dodik, dokaz da se u Srpskoj vodi računa o izbjeglim Srbima iz Hrvatske.

-Srbi moraju i dalje da se bore za istinu i pravdu i jasno kažu da su slobodarski narod koji se kroz cijelu svoju istoriju borio za slobodu, očuvanje svog identiteta i opstanak na prostorima na kojima vijekovima živi - poručio je gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić.

Adžić je izjavio da je opredjeljenje i obaveza gradskih vlasti u Gradišci da se svakog 1. maja prisjete stradalih Srba iz Zapadne Slavonije u akciji hrvatske vojske i policije “Bljesak” i perioda kada su građani Gradiške prihavtili ljude koji su 1995. godine bili primorani da napuste Hrvatsku.

On je rekao da veliki broj ljudi iz zapadne Slavonije danas živi u Gradišci, koja je, kao i prije 28 godina, grad koji je otvoren za sve ljude dobre volje.

Kod spomen-obilježja u Gradišci položeni su vijenci za 283 poginulih Srba prije 28 godina u egzodusu iz Zapadne Slavonije u hrvatskoj zločinačkoj akciji “Bljesak”.

Vijence su u ime institucija Republike Srpske položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danije Egić, ministar trgovine i turizma Denis Šulić i izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

Vijence su položile delegacije Narodne skupštine Republike Srpske i Parlamentarne skupštine BiH, grada Gradiške, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, nevladinih organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, kao i Udruženja protjeranih Srba iz Zapadne Slavonije i gradskih udruženja.

Prethodno je kod spomen-obilježja služen parastos za stradale u “Bljesku” među kojima je ubijeno 114 civila, među njima 56 žena i osmoro djece do 14 godina.

Organizator obilježavanja istorijskog događaja od republičkog značaja je Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske.

Prvog maja 1995. godine je 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga napalo je 15.000 Srba u Zapadnoj Slavoniji koja je bila pod zaštitom UN.

U zločinačkoj hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Bljesak” na Zapadnu Slavoniju 1. i 2. maja 1995. godine, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, ubijena su 283 lica, od čega 114 civila, među kojima osmoro djece do 14 godina i 56 žena.

U akciji je protjerano 15.000 Srba iz Zapadne Slavonije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Galerija
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana