Ministru Jovanoviću poručeno da mu se «zatru srpsko sjeme i pleme»

Agencije
Ministru Jovanoviću poručeno da mu se «zatru srpsko sjeme i pleme»

Zagreb - Hrvatski ministar obrazovanja, nauke i sporta Željko Jovanović dobio je prijeteću poruku kojom mu beskućnik Tomislav Sakač na Fejsbuku poručuje da mu se “zatru srpsko sjeme i pleme”, a Sakač je zbog prijetnji priveden i zadržan u zatvoru.

„Htio bih lično da pitam Jovanovića, smeće ljudsko, kako je to kad te mrzi cijela nacija jer si smeće četničko... kako je to kad ti neko na ulici s nekom štangom razvali glavu, e to ne znaš, al” ako nam se putevi ikad ukrste saznaćeš”, piše Sakač.

On potom iznosi prijetnje ministru: “Ako te sretnem sto posto ćeš plakati i kukati … pitaj onog smrada Draga Krpina, bio je sekretar HDZ, kako šljage pucaju usred bijela dana, a aktovka leti u vazduh na trgu berze, kasnih 90-tih!! Za dom spremni!!!”, napisao je Sakač na svom Fejsbuk profilu.

Sakač je priveden i zadržan u istražnom zatvoru u Zagrebu po odluci Županijskog suda, piše riječki “Novi list”. Zbog prijetnje visokom državnom zvaničniku prijeti mu kazna do pet godina zatvora.

Jovanović, međuitm, kaže da ga ništa neće zaustaviti u razotkrivanju kriminala i korupcije “rigidnog desnog konzervativizma i veličanju ustaštva”. “Naprotiv, biću još glasniji i istrajniji”, rekao je Jovanović za riječki list.

Srbija se žalila, Hrvatska odgovorila: izolovani incidenti

Antisrpski incidenti u Hrvatskoj su izolovana pojava a ne pravilo, poručilo je hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova, dodajući da hrvatske vlasti poštuju ustavni zakon o nacionalnim manjinama, prenijela je agencija Hina.

U vijesti hrvatske agencije navodi se da je Srbija prije nekoliko dana uputila stranim zemljama non-papet - neslužbeni diplomatski dokument, u kojem nabraja nedavne incidente, od skidanja dvojezičnih tabli u Vukovaru, do napada na srpski konzulat u Rijeci i ustaškog pozdrava “ Za dom spremni”, koji je na fudbalskoj utakmici uzvikivao hrvatski reprezentativac Džo Šimunić.

Povodom optužbi iz Srbije da je položaj srpske zajednice u Hrvatskoj pogoršan, izvor iz hrvatskog Ministarstva je za agenciju Hina rekao:

“Riječ je o izolovanim incidentima, a ne o kampanji usmjerenoj protiv srpske zajednice. Odmah su ih osudili svi hrvatski zvaničnici, od predsjednika republike, premijera, ministarke spoljnih i evropskih poslova, do lokalnih lidera. Osudile su ih i nevladine organizacije, kao i relevantni hrvatski mediji, što se posebno odnosi na kolumne i komentare”.

Kad je riječ o ćiriličnom pismu i uvođenju dvojezičnih natpisa, hrvatska strana navodi da je mogla da odloži njihovo sprovođenje, ali da smatra da treba da poštuje svoje obaveze i da zbog toga očekuje da vlasti u Srbiji podrže njene napore, prenosi hrvatska novinska agencija.

Istovremeno, hrvatske vlasti tvrde i da status manjina u Hrvatskoj i Srbiji nije isti.

“U hrvatskom Saboru predstavnici manjina imaju zagarantovana mjesta, a hrvatska manjina u Srbiji nema takva prava, pa tako dosad nisu dobili ni udžbenike za nastavu na maternjem jeziku, što je dosad više puta bilo obećano i preuzeto kao obaveza”, navodi se u izjavi iz Ministarstva.

Ministarstvo dodaje i da “ne stoji da Hrvatska sprečava povratak gotovo pedeset hiljada Srba koliko ih je u Srbiji s izbjegličkim statusom.

“Hrvatska kontinuirano radi na povratku i obnovi. U Hrvatsku se dosad vratilo više od 133.000 pripadnika nacionalnih manjina, od kojih je većina srpske nacionalnosti”, navode u Ministarstvu.

Kad je u pitanju problem navijačkog divljanja i huligana na sportskim utakmicama, Ministarstvo navodi da “političko rukovodstvo Hrvatske uvijek osuđuje takve ispade”, kao i da “nažalost, nijedna država nije imuna na njih”, dodajući da svaka mora da ih rješava u okviru svoje nadležnosti, ali i zajedničkim naporima.

Navodi se i da ni transparenti: “Ubij Hrvata da Šiptar nema brata” ili “Nož-žica-Srebrenica”, kao i paljenje hrvatskih zastava ne pridonose saradnji ni razumijevanju među građanima i državama”, navode u Ministarstvu.

Otpravnica poslova ambasade Srbije u Zagrebu Bosa Prodanović uputila je 15. novembar oštar protest pomoćniku ministra spoljnih poslova Hrvatske Željku Kuprešaku zbog sve učestalijih incidenata čija su meta Republika Srbija i Srbi u Hrvatskoj.

Kako je tada saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, hrvatskoj strani je prenijeto da su neprihvatljivi i uznemirujući posljednji napadi na Generalni konzulat Srbije u Rijeci, isticanje u Zagrebu antisrpskog plakata “srpsko porodično stablo” na kome su prikazani obješeni Srbi, ispisivanje grafita na srpskim kućama u kojima se Srbi pozivaju da napuste Hrvatsku, kao i ukupna antisrpska kampanja povodom postavljanja dvojezičnih tabli u Vukovaru.

Ukazano je na to da su navedeni incidenti i izraženi govor mržnje prema srpskoj zajednici u Hrvatskoj, nažalost, najjasniji dokaz veoma teških uslova u kojima Srbi u Hrvatskoj žive.

Posebno zabrinjava učestalost incidenata i činjenica da te incidente niko od zvaničnih organa Hrvatske do sada nije javno osudio, navedeno je u tom saopštenju.

“Srbija želi da sa Hrvatskom razvija dobre odnose, a od nje, kao susjedne zemlje i članice EU, očekuje da spriječi jačanje antisrpske kampanje i da Srbima koji tamo žive obezbijedi sva prava koja im, po evropskim standardima i hrvatskom zakonodavstvu pripadaju”, zaključilo je Ministarstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana