Kacin: Crnoj Gori potrebne ustavne promjene

Tanjug
Kacin: Crnoj Gori potrebne ustavne promjene

Podgorica - Izvjestilac Evropskog parlamenta za Jugozapadni Balkan Jelko Kacin ocijenio je danas da Crna Gora, ako ne bude dogovora o ustavnim promjenama, može izgubiti prednost u evropskim integracijama, koju trenutno ima u odnosu na Srbiju.

On je izrazio uvjerenje da je Crna Gora politički zrela i odgovorna i da neće dozvoliti da eventualno nesuglasje opozicije u vezi s izmjenama Ustava uspori njezin put ka Evropskoj uniji.

- Mislim da je crnogorsko društvo dovoljno zrelo da i objektivno vidi situaciju u okruženju, te da će iskoristiti priliku koja i sada stoji na raspolaganju - da stvori potreban konsenzus za ustavne promjene. Ako do toga ne dođe, onda je Crna Gora izgubila svu prednost koju je imala ispred Srbije, jer Srbija sada napreduje trostrukom brzinom - kazao je Kacin Radiju Antena M, prenio je Tanjug.

Vladajuća koalicija i dio crnogorske opozicije postigli su ranije dogovor o ustavnim promjenama u oblasti pravosuđa, što je jedan od uvslova za daljnji napredak Crne Gore u evropskim integracijama.

Za promjene Ustava Crne Gore u oblasti pravosuđa potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu.

Ustavni odbor je, glasovima vladajuće koalicije i opozicionih - Socijalističke narodne partije i Pozitivne Crna Gore, prihvatio prijedlog izmjena najvišeg pravnog akta, kojim je predviđeno da se državni tužilac i sudije Ustavnog suda biraju dvotrećinskom većinom u parlamentu, a ako takve većine ne bude, u drugom krugu bit će potrebna podrška tri petine zastupnika.

Glavna opoziciona stranka - Demokratski front bila je protiv takvog rješenja.

Crnogorski parlament o izmjenama Ustava u oblasti pravosuđa izjasniće se na sjednici koja je predviđena za 31. jul.

Ustavne promjene u toj oblasti jedan su od uslova da Crna Gora otvori pregovore u poglavljima 23 i 24, koja je Evropska komisija označila kao ključna za daljnji napredak te države u evropskim integracijama.

Crna Gora je, do sada, privremeno zatvorila dva pregovaračka poglavlja 26. - koje se odnosi na obrazovanje i kulturu i 25. - koje pokriva oblasti nauke i istraživanja.

Zvanična Podgorica je pregovore sa EU počela 29. oktobra prošle godine, kada je u Briselu održana prva međuvladina konferencija između Crne Gore i EU.

Međuvladinoj konferencija prethodila je pozitivna odluka Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora s Crnom Gorom.

Dužnosnici država EU su tada, uz odluku o početku pristupnih pregovora, pozvali Crnu Goru da pojača napore na borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, odnosno poručili da će u fokusu biti poglavlja 23 i 24, koja se odnose na pravosuđe i vladavinu prava.

Crnu Goru na putu ka punopravnom članstvu u EU očekuje 33 pregovaračkih poglavlja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana