Hrvatski kapetani traže “Jadran”

Slobodna Dalmacija, Vijesti
Hrvatski kapetani traže “Jadran”

Zagreb - Trojica od ukupno šest bivših komandanata školskog broda “Jadran” Jugoslovenske ratne mornarice (JRM), koji danas žive u Hrvatskoj, oštro su kritikovali državni vrh te države zbog njegovog nedovoljnog zalaganja da vrate, kako navode, “najpoznatiji hrvatski školski brod”.

Splitski dnevnik “Slobodna Dalmacija” objavio je osvrt na “Jadran” i njegovu sudbinu, podvlačeći tezu da je taj jedrenjak JRM “1990. otela iz njegove matične luke Split” i da od 2006. pripada Mornarici Vojske Crne Gore.

- Premda nikad u istoriji nisu izgradili doslovno nijedan brod, bilo vojni, bilo trgovački, Crnogorci, za razliku od Hrvata, znaju da se diče pomorskom istorijom i slavnim brodovima. Makar ta istorija i brodovi “nisu” baš njihovi - piše “Slobodna Dalmacija” i podsjeća da je Crna Gora izlaz na more dobila tek 1878., na Berlinskom kongresu.

List koji objavljuje izjave tri bivša komandanta starog jedrenjaka koji su njime zapovijedali u nekadašnjoj JRM - penzionisanih kapetana bojnog broda Stipa Lakoša, Anđelka Medića i Stjepana Bernardića, navodi da hrvatski “predsjednik Ivo Josipović, takođe Dalmatinac, ima visok ugled u Evropi i regionu, ali da bez njegovog angažmana od povratka broda neće biti ništa”.

- To je pitanje koje se samo na najvišim državničkim nivoima može riješiti - uvjeren je Medić, dok Bernardić, koji je 1991. iz JRM prešao u Hrvatsku ratnu mornaricu, naglašava da se “Jadran” u 80 godina svoje istorije nikada nije nasukao, “osim kada su prije dvije godine uspjeli da ga nasukaju Crnogorci”.

Kako je prenio podgorički dnevnik “Vijesti”, Bernardić je hrvatskom listu rekao da su “u Crnoj Gori brodovi samo umirali, a nikada se nisu gradili”.

- Čini mi se da je najveći problem u našem Ministarstvu spoljnih poslova - rekao je Bernardić splitskom dnevniku.

Tivat je “Jadranu” 16. jula 1933. godine bio prva luka u domovini, Kraljevini Jugoslaviji, u koju je novi brod stigao iz Njemačke, pišu “Vijesti”.

Kada je brod uplovio, dočekali su ga hidroavioni Pomorskog vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije, barke mještana Boke i brodovi Kraljevske mornarice koji su se zatekli u tivatskom Arsenalu.

Ipak, u tekstu “Slobodne Dalmacije”, komentarišući ”Vijesti”, piše da je u Tivtu “Jadran” “samo očišćen i ispražnjen od otpadnih voda s putovanja”.

Netačno je i da je tu “Jadran” samo “ulickan i sređen, pa nekoliko dana poslije uplovio u Split”.

Brod je iz Tivta za Split otišao tek 5. septembra 1933. godine da bi sljedećeg dana u splitskoj luci (na rođendan jugoslovenskog prestolonasljednika Petra Drugog Karađorđevića), na velikoj ceremoniji bio formalno predat Kraljevskoj mornarici Jugoslavije.

U njenu Flotnu listu međutim, brod je zvanično upisan 19. avgusta 1933. godine, i to u Tivtu, konstatuju “Vijesti”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana