Oskar - kultna statua Holivuda

Tanjug
Oskar - kultna statua Holivuda

Visok je svega 34 centimetra i težak 3,85 kilograma, ali Oskar u svoj svojoj ćelavoj, pozlaćenoj slavi, predstavlja sveti gral Holivdua.

Čuvena statua stvorena je 1929. dvije godine poslije američke Akademije za film i nauku po nalogu šefa studija MGM Luija Mejer.

Ideja je potekla od umetničkog direktora MGM-a Sedrika Gibonsa a umjetnik iz Los Anđelesa Džordž Stenli je napravio prvu statuu viteza koji stoji na rolni filma i drži krstaški mač.

Iako će se sutra Oskari dodjeljivati u 247 kategorije, Akademija uvijek ima "višak" Oskara u slučaju da dobitnika bude više - naročito producenata koji dobijaju Oskara za najbolji film.

Na postolje je ugraviran serijski broj svake statue kao i pločica sa imenom vlasnika i Oskari, piše AFP, ne mogu da se prodaju, poklanjaju ili prebacuju bilo kome ako prethodo nisu ponuđeni Akademiji.

Akademija ima pravo da ih kupi za 10 dolara i 2008. je pobjedila u pravnoj bici sa nasljednicima Meri Pikford koji su željeli da prodaju njenog Oskara.

Godine 1993. Oskar koji je 1945. dobila Džoan Kroford za "Mildred Pirs" prodat je na aukciji za 68.500 dolara, a u decembru 2011. statua Orsona Velsa za kultni "Građanin Kejn" otišla je za 861.000 dolara.

U početku, male figure bile su pravljene od pozlaćene bronze, ali je taj postupak odbačen nekoliko godina kaznije u koristi takozvanog britanija metala koji se potom prevlači bronzom pa niklovanim srebrom i konačno 24-karatnim zlatom.
Zbog nestašice metala u Drugom svjetsko ratu, tri godine su dodeljivani Oskari od gipsa koji je bio premazan zlatnom bojom, a poslije rata dobitnicima su statue zamijenjene pozlaćenim.

Statue od 1982. pravi čikaška kompanija R.S. Ovens i koštaju oko 18.000 dolara svaki.

Očigledno pitanje: ko je kumovao Oskaru?
Oskari se zapravo zovu Akademijine nagrade za zaslugu, ali legenda kaže da je bibliotekarka Akademije (a kasnije i izvršni direktor) Margaret Herik primjetila da statue liče na njenog ujka Oskara.
Akademija taj nadimak nije zvanično usvojila do 1939. ali su se nagrade tako nazivale još od 1934. kada je holivudski novinar Sidni Skolski upotrebio termin za prvu pobjedu Ketrin Hepbern u kategoriji najbolje ženske uloge.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana