Kopoli vraćena zaboravljena pisaća mašina

Tanjug
Kopoli vraćena zaboravljena pisaća mašina

Američkom reditelju Frensisu Fordu Kopoli danas je vraćena pisaća mašina koju je koristio za vrijeme snimanja "Apokalipse danas", a koju je prije gotovo 40 godina zaboravio u hotelskoj sobi u Tokiju.

Proslavljeni sineasta je istom prilikom dobio natrag i rolnu filma sa neobrađenim materijalom za njegovu ratnu priču o Vijetnamu koju je, takođe, zaboravio tokom boravka u japanskoj prestonici.

Vlasnica hotela, Mijako Janigava, predmete je vratila reditelju na konferenciji za štampu u Tokiju povodom uručenja nagrade Premijum imperijale, najprestižnijeg japanskog priznanja na polju umjetnosti čiji je Kopola jedan od ovogodišnjih dobitnika.

Janigava je objasnila da je reditelj ostavio pisaću mašinu i rolnu nakon dvonedeljnog boravka u njenom hotelu "Tamagava", tokom 70-ih godina, u vrijeme dok je snimao film koji će postati jedan od najznačajnijih ratnih ostvarenja u istoriji kinematografije.

Kopola je uzeo rolnu, ali je svojoj nekadašnjoj domaćici vratio pisaću mašinu nakon što se na njoj potpisao.

"Zadržite je i ja ću povremeno dolaziti i odsjedati u svojoj sobi", kazao je reditelj, podsjetivši da je snimanje "Apokalipse", rađene po romanu "Srce tame" Džozefa Konrada, bilo praćeno brojnim problemima.

"Bio sam veoma deprimiran. Bila je to finansijska katastrofa i teško vrijeme za mene. Došao sam u Japan kako bih mogao da razmišljam i pišem", kazao je Kopola.

Ispričao je da je iznajmio skromnu sobu na prvom spratu hotela "Tamagava" kako bi se usredsredio na rad.

"Noću, dok sam spavao mogao sam čuti gejše kako se penju uz stepenice... Klik, klik, klik. Nikada ih nisam vidio, ali sam ih čuo", prisetio se reditelj.

Na kraju svog boravka, "pozajmio" je hotelsku kuhinju i pripremio "veliku italijansku večeru" za oko 25 poznanika iz grada.

"Bilo je odlično. Došle su i gejše koje su jele štapićima, kazao je on.

Za razliku od mnogih drugih metropola, Tokio pruža svojim stanovnicima i posjetiocima veliki stepen bezbjednosti, tako da je uobičajeno da se izgubljene stvari vraćaju vlasnicima.

Novčanici i pasoši, na primjer, se gotovo redovno proslijeđuju policiji zajedno sa nađenim novcem i kreditnim karticama.

Kopola je jedan od pet laureata ovogodišnjih nagrada Premijum imperijale koja se dodjeljuje od 1989.

Osim njega, prestižno priznanje dobiće španski tenor Plasido Domingo, italijanski slikar Mikelanđelo Pistoleto, britanski vajar Entoni Gormli i britanski arhitekta Dejvid Čiperfild.

Svako od njih dobiće medalju, povelju i ček na 15 miliona jena (152.000 dolara).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana