Životni standard zavisi od inflacije

Glas Srpske
Životni standard zavisi od inflacije

BEOGRAD - Odlazeći guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić je ukazao da životni standard građana Srbije ne zavisi od kretanja kursa, već inflacije i da postoji opasnost da odmrzavanje plata i penzija prije aprila 2011. godine dovede do porasta cijena, javila je Beta.

- Povećanje plata i penzija, kao i Predlog zakona o fiskalnoj odgovornosti biće glavne teme predstojećih razgovora sa Misijom međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja dolazi u avgustu - rekao je Jelašić.

On je istakao da će odluka o odmrzavanju plata i penzija zavisiti od toga da li mogu da se obezbijede veći prihodi ili manji rashodi budžeta, odnosno kakav "miks" određenih politika je Vlada spremna da preduzme.

Produženje aranžmana sa MMF-om je, prema njegovim riječima, poželjno za Srbiju, jer Vlada ulazi u drugo poluvrijeme i pripreme za izbore, kad se po pravilu donose populističke mjere.

- I za NBS je, pored Zakona o fiskalnoj odgovornosti, poželjno da se produži aranžman sa MMF-om, jer će centralna banka posle aprila 2011. godine, kad ističe sadašnji aranžman, biti na brisanom prostoru, odnosno ostaće bez jakog saveznika u nastojanju da se naprave strukturne reforme i teški rezovi kako bi se postigao održiv privredni razvoj - naglasio je Jelašić.

Nema nijednog zakona koji, kako je upozorio, Vladi zabranjuje da zbog političkih interesa preko noći promijeni ono što se godinama mukotrpno radilo.

Inflacija, prema ocjeni Jelašića, je za sada pod kontrolom i ubuduće će zavisiti od dešavanja na međunarodnim finansijskim tržištima, kao i od cijena poljoprivrednih proizvoda, koje su do sada djelovale dezinflatorno, i cijena koje su pod kontrolom države čiji rast ove godine ne bi smio biti veći od 11 odsto.

Na kretanje deviznog kursa će, kako je dodao, i nadalje uticati ponuda i tražnja deviza i tu je nepovoljna okolnost što će se teško ostvariti planirani neto priliv stranih investicija od 1,3 milijarde evra, zbog sporog oporavka privreda u regionu.

S ciljem nesmetanog funkcionisanje deviznog tržišta NBS ima mogućnost, kako je naveo, da od deviznih rezervi, koje sada iznose 10,2 milijarde evra, po programu sa MMF-om do kraja godine "potroši" više i od milijardu evra.

 Jelašić je istakao da je bankarski sektor u Srbiji stabilan i već je dio Evropske unije, pošto su osnivači 75 odsto banaka u Srbiji iz EU.

Gastarbajter

Jelašić je dodao da poslije primopredaje dužnosti novom guverneru, koja će biti ove sedmice, u idućih šest mjeseci ne može da radi u finansijskom sektoru Srbije, zbog čega će mu novo radno mjesto biti u inostranstvu.

- Za mene je mnogo da ne radim šest meseci i da sedim kod kuće i zato ću privremeno raditi u inostranstvu dok ne odlučim gde će biti moj novi angažman - rekao je Jelašić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana