Niži nameti dižu privredu

Marina Čigoja
Niži nameti dižu privredu

Banjaluka - Privrednici u Srpskoj pozdravili su odluku Vlade RS da pokrene inicijativu za preispitivanje i vraćanje administrativnih taksi na nivo prije usvajanja izmjena zakona o ovim taksama koje su, prema njihovim riječima, neprihvatljivo visoke i guše privredu.

Izmjenama Zakona o administrativnim taksama BiH krajem prošle godine povećana je tarifa administrativnih taksi koje se naplaćuju pri uvozu i izvozu.

U Vladi RS su istakli da je izmjenama ovog zakona došlo do značajnog opterećenja za poslovne subjekte, te da podržavaju inicijativu poslovne zajednice da se one preispitaju i vrate na prethodni nivo, uzimajući u obzir ekonomsku krizu.

Vlada je zadužila Ministarstvo finansija RS da s tim u vezi pokrene inicijativu prema Savjetu ministara BiH i Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević istakao je da je nedopustivo bilo kakvo novo opterećenje privrede, posebno u situaciji kada se bilježe skoro svi negativni pokazatelji.

- Drago nam je što je najzad Vlada razumjela probleme koje je izazvalo povećanje ovih taksi i očekujemo da će to da razumiju i vlasti na nivou BiH i da će ih vratiti na prethodni nivo. Očekujemo da se smanje i svi ostali nameti, a naročito da se krene ka ukidanju ili smanjenju parafiskalnih nameta kako bi se pomoglo privredi u ovako teškim uslovima. Svi nivoi vlasti u BiH moraju da shvate u kakvom stanju se nalazi privreda i da je zbog toga neophodno da se ide ka rasterećenju i unapređenju poslovnog ambijenta - rekao je Blagojević. 

Vlasnik Fabrike obuće "Sanino" iz Dervente Radovan Pazurević kaže da bi vraćanjem ovih taksi na prethodni nivo bio učinjen samo jedan korak ka ublažavanju problema u kojima se nalazi ne samo grana koža, tekstil i obuća, već generalno privreda RS.

- Posebno naš sektor grca u mnogim problemima i sigurno da nam rad umnogome otežavaju parafiskalni nameti koji se non stop gomilaju. Veoma teško dolazimo do gotovog novca i podmirujemo svoje tekuće obaveze, a onda nas dočekaju obaveze koje moramo podmiriti ako želimo raditi. Zbog toga pozdravljamo napore Vlade da se na ovaj način pomogne privredi - naglasio je Pazurević.

Vlasnik preduzeća "Škrebić kompani" Dragutin Škrebić kaže da su pojedine takse povećane i do osam puta.

- U situaciji kada je privreda u velikim dugovima, to je van pameti. Ako se te takse nisu mogle smanjiti, onda ih makar nije trebalo povećavati i neophodno je da se one vrate na stari nivo - kazao je Škrebić.

Takse

Blagojević je istakao da preduzeća koja se bave lon-poslovima sa poslovnim partnerima iz Evropske unije, godišnje u prosjeku rade oko 2.000 carinskih procedura, te su zbog povećanja administrativnih taksi, troškovi ovih firmi na godišnjem nivou minimalno povećali za 20.000 KM.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana