Banke u Srpskoj snižavaju kamate

Marina Čigoja
Banke u Srpskoj snižavaju kamate

BANjALUKA - Pojedine banke u Republici Srpskoj počele su da snižavaju kamatne stope na kredite stanovništvu i privredi, a u bankama kažu da smanjenja idu do dva procentna poena.

U NLB Razvojnoj banci ističu da su ove godine već smanjene kamatne stope na kredite privredi, a sada se ide ka snižavanju kamata na kredite namijenjene stanovništvu.

- Kamatne stope na kredite građanima smanjuju se za minimalno jedan procentni poen, odnosno za više od deset odsto - kazali su u NLB Razvojnoj banci i dodali da prate dešavanja na finansijskom tržištu te da jednom mjesečno razmatraju visinu kamatnih stopa.

U Rajfajzen banci kažu da su po drugi put ove godine snizili kamatne stope na kredite fizičkim licima.

- Smanjenje kamatnih stopa je realizovano u zavisnosti od vrste kreditnog proizvoda i roka otplate kredita, čime su kamatne stope za određene kreditne proizvode smanjene do dva procentna poena - istakli su u ovoj banci.

Dodaju da Rajfajzen banka kontinuirano prati tržišna kretanja i da u skladu sa njima prilagođava svoju kreditnu politiku.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS "SWOT" Saša Grabovac kaže da je, ako se ima u vidu da je opala potražnja za kreditima, logičan potez banaka bilo smanjenje kamata.

- Visina smanjenja kamata zavisi od poslovne politike banke. Neke banke žele da poboljšaju poslovne rezultate, a to mogu samo povećanim plasmanom kredita, dakle prinuđene su da smanjuju kamate i poboljšavaju uslove kreditiranja - kazao je Grabovac.

On je rekao da su banke u RS u jednom trenutku na tržištu imale monopol i određivale kamate sa dosta visokim maržama.

- Ipak mislim da su ta vremena prošla, jer je potražnja za kreditima sve manja - kazao je Grabovac.

Direktor Hipo Alpe Adrija banke Banjaluka Samuel Vlčan rekao je ranije da su i aktivne i pasivne kamatne stope u RS i BiH previsoke.

- Ako uzmemo u obzir činjenicu da stanovnici plaćaju efektivnu kamatnu stopu na kredite od devet, pa čak i deset odsto, moramo priznati da je to previsoka kamatna stopa. Ovakva politika kamatnih stopa uzrokuje velike probleme klijentima u privredi, jer im odmaže da budu konkurentni preduzećima u EU - kazao je Vlčan.

 Naplativost

Kada je u pitanju naplativost kredita, u NLB Razvojnoj banci kažu da se ona kreće u granicama uobičajenog.

U Rajfajzen banci kažu da su iskustva sa kašnjenjima u vraćanju kredita imali i ranije.

- I prije finansijske krize određeni broj kreditnih dužnika imao je problema sa otplatom kredita - kažu u ovoj banci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana