
РИЈАД - Прелазни рок је у јеку, Саудијска Арабија је једно од најактивнијих тржишта и сваког дана се спекулише о именима свјетских звијезда која би могла да оду у арапску краљевину. Рјеђе се прича и пише о тренерима. Ипак један је заслужио да оде на Блиски исток и да се о њему пише Иманол Алгвасил. Тренер који није јурио паре, већ су оне појуриле њега.
Творац Реал Сосиједада каквог данас познајемо. Скромни и поштени човјек који је скоро цијели живот посветио једном клубу. Постао је тренер саудијског Ал Шабаба са којим је потписао двогодишњи уговор вриједан 20.000.000 евра. Заслужио је да се опари. Алгвасил је Баск из рибарског мјесташца Орио са 6.000 становника, удаљеног од Сан Себастијана мање од 30 километара. Фудбал је почео да тренира у млађим селекцијама Реал Сосиједада као десни бек, догурао је до првог тима и у њему провео скоро осам сезона као солидно десно крило. Са 19 година је ушао у први тим Сосиједада. Није био играч који је правио чуда и није оставио неки посебно битан траг, иако је одиграо више од 100 мечева за Сосијадад и дао гол Реалу у Мадриду. Касније је играо за мање клубове попут Виљареала, Хаена, Каратахене, Бургоса… И након десетак година се вратио у Баскију да почне тренерски занат. Опет у свом Орију, па у нешто познатијем Зарауцу, да би 2011. добио позив да води омладинце Реал Сосиједада. И остао је у клубу скоро деценију и по. Водио је разне селекције, Б тим и на крају добио шансу да у марту 2018. сједне на купу првог тима. Било је то привремено и изнуђено рјешење након смјене Еузебија Сакристана, а испоставило се као један од најбољих потеза у историји Реал Сосиједада. У наредних пет од шест сезона са Иманолом на клупи Реал Сосиједад је био у врху шпанског фудбала и сваки пут изборио пласман у Европу. Играо је и Лигу шампиона, четвртфинале и полуфинале Лиге Европе и Лиге конференције, а круна је било освајање Купа краља 2020. године.
Постао је тек трећи тренер у историји који је Реал Сосиједаду донио трофеј. Први након 34 година чекања. Изградио је стил и идентитет екипе, начин играња и понашања, афирмисао играче попут Робина ле Нормана, Мартина Зубимедија или Микела Ојарзабала, препородио фудбалере попут Микела Мерина, Александера Исака или Александера Серлота. Донио је клубу много. На терену, али и у каси. Међутим, прошле сезоне је Реал Сосиједад ушао у кризу. И завршио је на 11. мјесту. Алгвасил је осјетио да нешто није како треба и да не може више да држи или подиже стандарде које је сам поставио. Иако је имао све кредите свијета да мијења шта хоће, да тражи од управе шта пожели и добио понуду за нови дугорочни уговор. Али, схватио је да је дошао до краја циклуса и није хтио да руши оно што је створио. Најавио је одлазак још у априлу и дао клубу довољно времена да реагује и размисли о насљеднику. И јавили су се Саудијци, који су ријешили да одведу фудбалског учитеља који ће изградити идентитет екипе. Иманол је потписао двогодишњи уговор вриједан 20.000.000 евра. Толико није зарадио за цијели живот. Посљедњи уговор у Реал Сосиједаду му је износио око 1.000.000 евра по сезони, а прије тога је зарадио и за далеко мање. Тако је поштени човјек Иманол наплатио све што је заслужио.
У Арабији постоје четири велика клуба којима држава сипа више новца него осталима (Ал Хилал, Ал Наср, Ал Ахли и Ал Итихад) и још три којима даје прилично, али мање од велике четворке: Ал Шабаб, Ал Итифак и Ал Кадисија. Ал Шабаб је неки пандан Реал Сосиједаду када је у питању статус у земљи. Увијек ту негдје при врху, али далеко од борбе за титулу. Иако је по броју шампионских трофеја у Арабији на четвртом мјесту. Међутим, посљедњу су освојили 2012. Од тада су у сјенци јачих и богатијих. Прошлу сезону су завршили на шестом мјесту. Спортску политику је водио Павел Недвед, а екипу са клупе Фатих Терим. У тиму су имали звучна имена попут Јаника Фереире Караска, Ђакома Бонавентуре, Веслија Худа, Абделразака Хамдале, Данијела Поденсеа… Нису испунили очекивања и смијењени су.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.