Додик: Окрећемо се руским, кинеским и турским добављачима

Срна
Додик: Окрећемо се руским, кинеским и турским добављачима

АНКАРА- Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да се тешко може вратити повјерење у систем глобалне набавке вакцина, те навео да се и федерална Влада и Република Српска окрећу ка руским, кинеским, турским добављачима. Додик је нагласио да је Република Српска почела однедавно да прибавља вакцине из Русије, а то ће учинити и из Кине, те истакао да су као партнери добродошле све земље које имају вакцине, па и Турска.

Додик је нагласио да је Република Српска почела однедавно да прибавља вакцине из Русије, а то ће учинити и из Кине, те истакао да су као партнери добродошле све земље које имају вакцине, па и Турска.

- Мислим да је то неопходно. Изгубили смо четири или пет важних мјесеци да се стабилизујемо и да можемо да се усмјеримо ка томе - рекао је Додик за турску државну телевизију (ТРТ World) током недавне посјете Турској чланова Предсједништва БиХ.

Он је рекао да је БиХ вјеровала глобалном концепту набавке вакцина "Ковакс", да може да обезбиједи довољне количине за потребе БиХ, подсјетивши да су у септембру прошле године направљени уговори и плаћени аванси за вакцине, које до данас до данас нису добијене.

Додик је подсјетио и да је Српска посредством "Ковакса" уплатила више од шест милиона евра за набавку вакцине која би требало да буде довољна за вакцинацију становништва, а то је учинила и Федерација БиХ.

- Више од 1.100.000 доза из пројекта `Ковакс`, односно „Фајзерових“ вакцина је наручено, али нисмо добили ниједну - навео је Додик.

Он је рекао да је видљиво да су велике земље водиле рачуна само о себи, те да се Европа није снашла око вакцинације, нити око пандемије.

- На почету пандемије је затворила своје тржиште за набавку, екстерну продају ствари, везаних за ковид, као што су маске, респиратори, а сада су то учинили и са вакцинама, и то представља озбиљан проблем повјерења нас самих према европским пројектима те врсте - навео је Додик.

Он је истакао да су неке земље наручиле много већи број вакцина, него што имају становника и оне врше монополизацију процеса производње.

- Ми смо се ослањали на то, чекали да то стигне и нисмо радили на другим пројектима, као са Русијом и Кином. Чекамо да видимо шта ће бити са том уговорном обавезом, у ишчекивању да добијемо те вакцине. Али и федерална Влада и Република Српска се окрећу ка овим добављачима (Русији, Кини, Турској) - рекао је Додик.

Додик је рекао да Србија није вјеровала у глобални концепт набавке вакцина против вируса корона и одмах је кренула са разговорима са произвођачима, стала у први ред, испунила своје обавезе и сада добија вакцине које могу да користе и грађани БиХ.

- Са становишта солидарности према БиХ треба да захвалимо предсједнику Србије Александру Вучићу - рекао је Додик.

Он је нагласио да је Србија помогла БиХ и омогућила да се здравствени радници из Републике Српске вакцинишу у првим данима, седмицама када је кренула имунизација у самој Србији.

Додик је рекао да најновија политичка одлука европских лидера о обавезном посједовању потврде о вакцинацији, такозваном ковид-пасошу којим се потврђује не само да је носилац документа вакцинисан, већ и да је за улазак у ЕУ прихватљива искључиво вакцина коју је одобрила Европска агенција за лијекове, представља рушење једног од основних принципа ЕУ, а то је слобода кретања.

-Ту поларизацију која је дошла до неслућених момената као што је овај који се најављује не бисмо могли да замислимо прије три, четири године. Али, очигледно из политичких разлога се врши управо таква врста поларизације. То, наравно, није добро и представља фаворизацију. Сви остали изван ће остати грађани другог реда, неће моћи путовати - навео је Додик.

Сарадња

Милорад Додик изјавио је да БиХ и Турска имају највише потписаних споразума, који регулишу готово све области.

Он је истакао да је потребно унаприједити сарадњу у области пољопривреде, посебно у области заштите шума, у чему Турска има значајна искуства.

- БиХ има све већи проблем око заштите шума, имајући у виду да се на прави начин не предузимају мјере које требају да омогуће ту заштиту, искуства Турске и њихове специјалне организације сигурно могу да помогну - рекао је Додик.

Он је истакао да су ту и област образовања, спорта, здравства, банкарства и свега онога што пружа добар оквир да привредна и економска сарадња БиХ и Турске буде далеко већа него што је данас.

Говорећи о односима унутар БиХ, Додик је навео да се залаже за БиХ без међународног присуства у виду виског представника и БиХ која поштује слово Дејтонског споразума, те без аранжмана које су направили високи представници, намећући уставе и креирајући неколико стотина закона.

Додик је нагласио да високи представници нису донијели ништа добро самој БиХ и никоме у оквиру те земље.

- БиХ је једна земља која је заробљена разним стварима, између осталог и високим представником и међународном заједницом са запада која жели да од БиХ прави експеримент и да у томе експерименту не уважава реалност. То су ствари које су наравно потребне да ријешимо ми у БиХ - рекао је Додик.

Додик је истакао да се залаже за договор Бошњака, Срба и Хрвата који је неопходан да би БиХ била стабилна.

- Уколико тај договор није могућ, онда наравно шта друго преостаје него да, користећи одређена права, народи могу, као једну од алтернатива, и да се подијеле, односно разиђу и да живе у миру. Мир је примарна ријеч и најважнија ријеч на Балкану - рекао је Додик.

Он је нагласио да БиХ живи у миру, што је веома важно, да народи треба да се договарају, а да би разлаз био само једна од могућности која би дошла на крају свих неискориштених. "Ми никакву акцију не покрећемо, нити се та акција води, али се размишља и о тим крајњим могућностима уколико се не дође до аранжмана који омогућава да БиХ буде земља на задовољство свих народа који живе у њој - рекао је Додик.

Он је рекао да је познато да је данас у ФБиХ веома изражен сукоб између бошњачке и хрватске политичке елите, да Влада ФБиХ није формирана након избора ни након двије године и више. "То апсолутно говори о томе да постоје одређене ствари које требају бити ријешене и није довољно ослонити се на међународни интервенционизам, како то најчешће чине Бошњаци, и чекати да они поравнају ствари. Наравно то се неће десити и ја позивам на договор, ако договора не буде, онда шта друго преостаје", рекао је Додик.

Додик је нагласио да сматра да три народа у БиХ могу да живе у миру, да уважавају једни друге, да се једни другима не мијешају у политичке послове, ресурсе, те да размјењују као добре комшије, добри партнери све добре, не само пословне ствари, него сва добра искуства, кроз области образовања, културе спорта и свега другог.

- Могуће је. Овдје се ради само о томе да нико не жели никога да има изнад. Дакле, морамо бити у потпуности равноправни, а онда створити и околности да се може на миран начин живјети - рекао је Додик.

 

Он је истакао да народ у Републици Српској жели да види Српску као јаку аутономију у БиХ, без мијешања високих представника, али и без сталних атака бошњачке политичке елите на саму Републику Српску.

-У таквој БиХ ми бисмо могли да живимо, али у БиХ у којој се стално оспорва постојање Републике Српске, оспорава њен дигнитет, у коме се стално покушава одузети надлежности, и тако даље постаје већ проблематично одржати вољу да се у њој остане - рекао је Додик.

Он је додао да зато постоје отворене све могућности.

- Али ја позивам поново и то сам рекао и на Народној скупштини, на договор Боњшњака, Срба и Хрвата без учешћа високог представника. Наравно мора да постоји неки елемент међународног присуства, али он не може да буде и одлучујући. У том погледу, ако направимо једну такву атмосферу, договор између сва три народа у БиХ је могућ - рекао је Додик.

Он је додао да и Хрвати морају да имају осјећај да је БиХ и за њихово добробит.

-Ми не желимно нико да буде неслободан у БиХ, ми желимо у БиХ земљу слободе за све и права народа како је и предвиђено по Уставу. Оно за што се ја залажем јесте уставна конфигурација БиХ и ништа више. Ако те уставне конфигурације нема онда наравно шта би друго могли - рекао је Додик.

На питање шта је мислио када је рекао да су Бошњаци помало несрећан народ, Додик је рекао да Бошњаци немају ваљану и адекватну политичку елиту, али да је бошњачки народ добар народ.

- Рекао сам да су помало несрећни јер немају адекватне политичке елите које могу да праве и дугорочне интересе бошњачког народа, него га држи на неким стереотипима који не могу да функционишу и који троше енергију народа и не може да се окупи око једне ваљане идеје која може да пружи и добру сарадњу и са Србима и Хрватима, без обзира на тешку историју, која је ужасно тешка - рекао је Додик.

Додик је додао да ниједан од ова три народа никада није био ни на једној историјској страни заједно, већ увијек на различитим, али да се све то може превазићи уважавањем и подршком идентитету свих.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана