Јовановић: Намјера Запада да изолује Српску и Србију

Тањуг
Foto: Тањуг

БЕОГРАД - Дипломата Владислав Јовановић оцијенио је да запад има потребу да убрза рјешавање неуралигичних тачака на Балкану, на првом мјесту у БиХ, док их дијалог Београда и Приштине и поред мобилизације специјалних стручњака за регион не интересује већ пуштају да ствари на неки начин почну да труле, сматрајући да то Србија не може дуго да издржи и да ће прва морати да попусти.

Јовановић тако коментарише најновије реакције запада на одлуке Скупштине Републике Српске о повлачењу овлашћења, континуиране притиске на Србију, те именовање изасланика Велике Британије за Западни Балкан.

"Запад је тренутно најангажованији у БиХ у жељи да изолују РС, да је натерају на повлачење од, како сматрају, радикалних захтева и изврше притисак на Србију имајућу у виду њену осетљивост и због избора и због КиМ да се умири или одустане од континуиране или јаче подршке РС", рекао је Јовановић за Тањуг и додао да су једно очеквања, а друго колико је то неоствариво.

Запад, како је нагласио, не жели рјешавање проблема већ да се Србија натјера да што пре прихвати стање које су створили - да призна Косово и тиме престане да постоји као фактор забринутости запада на Балкану.

Према његовим речима, разлог за мобилизацију свих такозваних специјалних стручњака за регион је и то што Америка са савезницима убрзано јача конфронтацију са ривалима и пребацује се на даље просторе и жели да осигура западни Балкан од даљег присуства ривалских сила, не само Русије и Кине већ и Турске и неких других који се, како каже овде све јаче утемељују.

Додао је да САД сматрају већ 30 година да је цио западни Балкан интересна сфера запада, што је оспорено и прилично демантовано присуством других.

Британија се, како каже, сматра посебним специјалистом за балканска питања и традиционално је и континуирано присутна цио вијек на видљив и невидљив начин.

"То богато историјско искуство, знање и умешност да искориштава погодности и противречности сада користе у смеру ширих интереса САД и западних савезика", рекао је.

На питање да ли именовање изасланика може да убрза дијалог Београда и Приштине или ће између осталог морати да се сачека да се слегну дешавања у Њемачкој, каже да запад има потребу да убрза решавање неуралигичних тачака на западном Балкану - а у шта сматрају да спадају БиХ, Србија и Косово.

"У овом тренутк све проблеме треба посматрати у том троуглу, а њихово решавање је временски за њих доста хитан задатак", каже он.

Јовановић додаје да формирање нове њемачке владе није релевантно, јер је Њемачка коперативан члан западног блока у притиску на Србију и све сто је српско на Балкану.

Британци се у овом тренутку убацију мало јаче и живље, након што су се ослободили везе према ЕУ, отворенији су за сарадњу чак и за службу америчких интереса на Балкану, рекао је он.

"Именовање британског специјалног изасланика је део тога. Не може нас специјално радовати али не треба да се превише узбуђујемо, јер позитивни процеси који теку годинама практично онемогавају неку радикалнију промену ни код нас ни у РС, нити ће преговори Београда и Приштине добити на убрзању, јер то не одговора западу", рекао је Јовановић.

Дијалог је започет са једним јединим циљем - да се нормализују односи а то значи да Србија призна независност, рекао је он и додао да је све друго ирелевантно и за запад и за Приштину.

"И та наша очекивања да се ништа радикално не решава већ да дијалог буде посвећен побољшању живота српског живља и решавању праткичних питања око контаката и сарадње нас и Приштине, ван политичких циљева и признања запад не интересује", навео је он.

Према његовим речима, запад то може да интесује само ако је у функцији брзог признавања, ако није, пустиће да ствари на неки начин труле, сматрајући да то Србија не може дуго да издржи и да ће прва морати да попусти.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана