Дачић: Отворено разговарати о проблемима у БиХ

Срна
Дачић: Отворено разговарати о проблемима у БиХ

БЕОГРАД - Предсједник Скупштине Србије Ивица Дачић рекао је да би било много боље да се у БиХ сједне и отворено разговара о проблемима у тој земљи, као и о томе да ли високи представник доприноси дестабилизацији или Бошњаци инсистирањем на унитаризацији, умјесто што се одмах апострофира Република Српска.

Дачић је истакао да очекује да се о свим тим питањима води дијалог и да се сачува мир, јер је за Србију веома битно да буду сачувани политичка стабилност и мир у региону.

Према његовим ријечима, Србија као највећа земља и као земља народа који је највише заступљен у региону, несумњиво је највише заинтересована да не дође до неких нових ратних сукоба и инцидената.

"Зато би било много боље да, уместо што одмах апострофирају Републику Српску, да се седне и отворено разговара о проблемима, о начинима функционисања међународног присуства у БиХ, односно шта ради тај високи представник, да ли он својим одлукама доприноси дестабилизацији", рекао је Дачић за Телевизију "Пинк".

Дачић је навео да треба да се разговара и да ли друга два народа доприносе дестабилизацији тиме што, на примјер, муслимански народ, односно Бошњаци, стално инсистирају на унитаризацији БиХ, на укидању надлежности, које неко има по Дејтонском споразуму.

Он је подсјетио да је ових дана и 26. годишњица Париског споразума (коначног закључивања Дејтонског мировног споразума), те истакао да мисли да Срби у БиХ не желе ништа друго осим Дејтона.

"Ово је жал и за неким одлукама које су и неки српски представници доносили у последњих 30-ак година, који су се слагали са преношењем надлежности. Али, значајан део је високи представник својим одлукама практично отео од Републике Српске", додао је Дачић.

према његовим ријечима, то исто најављују и сад да ће да Српској узму воде, шуме, земљиште, здравствену заштиту.

"Па шта ће им (Српској) онда остати? У чему је потреба за таквим?", упитао је Дачић.

Дачић је навео да Швајцарска, која има кантоне и сличне је структуре као БиХ, функционише у миру стотинама година, али да тамо никоме не пада на памет да мијења тај систем нити да иде на неку унитаризацију.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана