
БЕОГРАД - Након пет година откако је посљедња држава признала независност лажне државе Косово, али и низа "отпризнавања", двије афричке државе су изненадно одлучиле да окренуплочу, прво Кенија, а онда и Судан, а што су највјероватније излобирале Турска и Велика Британија.
Сматрају ово бивше дипломате и политички аналитичари наводећи да то што су у само двадесетак дана двије афричке земље напрасно признале наводну државност и независност Косова говори о озбиљној дипломатској кампањи лобирања које се води како из Приштине тако и одређених центара моћи, а на које Србија мора што прије одговорити. Како упозоравају, потез Кеније, а онда и Судана, могло би подстакнути и друге афричке земље да донесу исту одлуку. Наводе и да Приштина већ двије и по године ради на признању Кеније и то заједно са појединим западноевропским земљама, које су слале директно своје представнике и посланике у ову земљу.
Спољнополитички аналитичар Мирко Даутовић указује и на улогу бившег министра спољних послова тзв. Косова, мултимилионера Беџета Пацолија, који је у посљедњих шест мјесеци имао једну велику турнеју по Африци, лобирајући за признавање.
Осврћући се на други случај, Судана, доминантно исламске државе, сматра да је пресудну улогу имала Турска, односно Реџеп Тајип Ердоган. Како каже, никако не треба заборавити да Анкара подржава владу генерала Абдела Фатаха ел Бурхана у грађанском суданском рату. Подсјећа и да је овај генерал угошћен на недавно одржаном анталијском форуму.
- Турска интензивно снабдева једну од страна у суданском грађанском рату. Када се све сагледа из угла неутралног посматрача, може се видети тај јак утицај Турске на власти у Судану, али и на још неке афричке земље. Верујем да у наредном периоду следе нова признања Косова - истакао је Даутовић.
Судан је иначе афричка земља са око 50 милиона становника и трећа је по величини на том континенту. Ова држава се већ двије године суочава са унутрашњим сукобима између војске и паравојних снага, што је довело до велике хуманитарне кризе. Према посљедњим подацима око 20.000 људи је погинуло од почетка сукоба, док се готово половина становништва суочава са екстремном глађу. Рог Африке, гдје се налази Судан, сматра се једним од важних региона због своје близине Црвеном мору и виталном глобалном бродском путу. Турска очигледно све то користи те преко Судана жели направити својеврсну капију за проширивање свог политичког и војног утицаја у овој геополитички осјетљивој области.
Сада Анкара преко ове афричке државе, али и других, планира међународно "озаконити" такозвану државност Косова и своју позицију и на Балкану. Турска државна компанија је крајем прошле године отворила и велику фабрику оружја на Косову, а њени војни инструктори већ једно извјесно вријеме раде и на обуци такозване косовске војске, иако је тако нешто противно свим међународним споразумима. На ово указује бивши дипломата Владислав Јовановић, истичући да нема никакву дилему - убијеђен је да се ради о новим покушајима отимања српске јужне покрајине, додајући да они који ово раде знају да је Африка својеврсни "меки трбух" Србије, јер је већина држава овог континента до сада била против признавања такозване независности Косова.
Категоричан је и да значајну улогу у читавој овој политичкој и закулисној игри у вези са признавањем наводне државности Косова имају и поједине западне земље, међу којима је и Велика Британија, а која је традиционално и интересно политички присутна у Кенији.
- Како ће се свет даље развијати тек ћемо видети, али је чињеница да је новонастало стање створило поприличне бриге свима па и онима који су до сада питање КиМ покушавали да реше кроз дијалог. Сада вероватно покушавају да то убрзају и замене неком другом врстом свеобухватнијег притиска на нас - истакао је Јовановић.
Чудне околности
Политички аналитичар Борислав Коркоделовић каже да су околности признања такозване независности Косова од стране Судана доста неуобичајене. Наводи да је ова држава напустили своју дугогодишњу политику, која је била диктирана тиме да су и они имали своја горка искуства и то након што се од државе одвојио Јужни Судан.
- Очигледно је Турска одиграла пресудну улогу у овом признању. Али питање је колико је све то валидно или - не, пошто се ради о усменом признању - каже овај аналитичар.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.