• Новости
  • Политика

Шта доноси нови приједлог закона о безбједности саобраћаја БиХ?

Пише: Фокус.ба 15.04.2025 13:05
Фото: Шта доноси нови приједлог закона о безбједности саобраћаја БиХ?

САРАЈЕВО - Представнички дом Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине данас би на сједници требало да разматра принципе Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о основама безбједности саобраћаја, чији су предлагачи посланици СДП-а БиХ Саша Магазиновић и Јасмин Имамовић.

Како је раније наведено из Клуба посланика СДП-а БиХ у Представничком дому ПСБиХ, уз помоћ колега посланика, стручњака из правосуђа, судских вјештака и експерата из области саобраћаја креирано је законско рјешење чији је циљ дати у руке алат полицији и правосуђу како би превенирали трагедије у саобраћају и све учеснике у саобраћају учинили одговорнијим.

Кључни сегменти закона су поправљање дефиниција неких појмова како би се избјегле манипулације на судовима које завршавају изостанком кажњавања као и дефинисање бахате вожње као поступања возача у грубој супротности са правилима саобраћаја.

– Посебно се у том смислу прецизира пролазак два и више пута кроз црвено свјетло на семафору, вожња у насељу брзином изнад 40 километара на сат, а ван насеља 60 изнад ограничења, престизање колоне преко пуне линије, вожња у алкохолизираном стању (1,5 г/кг) и под утицајем психоактивних супстанци – навели су предлагачи.

Предложене су и казнене мјере, између осталог, казна од 2.000 до 3.000 КМ, шест мјесеци одузимања возачке дозволе и два казнена бода за бахату вожњу.

– Ако је бахатом вожњом изазвана саобраћајна несрећа, дефинисана је казна од 3.000 до 5.000 КМ, девет мјесеци одузимања возачке дозволе и четири казнена бода.

Ако је кориштење мобилног телефона узрок саобраћајне несреће, предложена је казна од 400 до 2.000 КМ, одузимање возачке дозволе од једног мјесеца до шест мјесеци и два казнена бода – неке су од предвиђених санкција.

Магазиновић и Имамовић посебно истичу да су свјесни потребе да се мијењају и други сегменти закона, али да су се за ове измјене као приоритет одлучили након бројних састанака с људима из правосуђа и полиције, на којима је понављано да се приоритетно морају рјешавати највећи узрочници саобраћајних несрећа са смртним исходом, прије свега брзина, кориштење алкохола и дроге, грубо кршење саобраћајних прописа и кориштење мобитела.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.