Нико неће у војнике

Данијела Бајић
Нико неће у војнике

“Два га вуку, а тројица туку”. Иронична доскочица Боре Ђорђевића о слабој заинтересованости младих за одлазак у војску лако може да се преслика и на Оружане снаге БиХ.

Иако у овом случају нема присиле, већ је у питању добровољна пријава, након овогодишња два конкурса петина слободних мјеста је остала непопуњена.

Шта је у питању и који су разлози за незаинтересованост, тешко је утврдити, с обзиром на то да је живот у војничким чизмама некада био понос и пут којим је требало да иду младићи након што закораче у пунољетство. Међутим, вријеме мијења све па и то да је војна чизма постала непопуларна као дрес код будућег послодавца.

Интересовање младих за рад у војној служби из године у годину све је мање, што потврђују и овогодишњи огласи за пријем војника у Оружане снаге БиХ, гдје су на једно мјесто конкурисала тек два кандидата.

Неки то приписују масовном одласку младих у иностранство. Иако је дошло до одређеног раста примања, то је и даље далеко од реалног, с обзиром на то да данас конобар, било да је овдје или у иностранству, без проблема заради и више него војничку плату.

Плата је колико-толико добра, у кулоарима блиским Министарству одбране БиХ прича се да ће плата будућих војника зависити од више фактора, а један од њих је, рецимо, колико често иду на стражу и слично.

Наводно плата износи отприлике око 1.200 до 1.300 КМ. Будући војници имају право на топли оброк, али и превоз, ако су за то испуњени услови, на основну плату се “набере” и додатан, не баш тако занемарив, износ.

Ако узмемо у обзир транспарентну могућност напредовања у служби, Оружане снаге, бар на прву, изгледају као идеално мјесто гдје се може зарадити плата.

Међутим, то није тако. Дјелимично су разлог и неиспуњене квоте за припаднике других народа. Стручњаци тврде да је прије само једну деценију укупан број заинтересованих био троструко већи.

Уз то до 2025. године очекује се прекид службе код 3.546 професионалних војних лица, међу којима су официри, подофицири и војници, што може да створи велики проблем.

На кадровске “празнине” стручњаци годинама упозоравају. Тако је један од њих прошле године изнио примједбу да је у једној бригади у неком моменту недостајало 150 особа.

Све је то повезано с “војним одливом” и одласком професионалних војних лица из службе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана