Киша прекинула сјетву и жетву

Драгана Келеч
Киша прекинула сјетву и жетву

Бањалука - У већини крајева у Републици Српској због лошег времена прекинута је жетва кукуруза, што је многе ратаре ставило на муке, који уз то страхују и за сјетву пшенице и осталих озимих култура јер је не могу привести крају све док не престане падати киша.

Предсједник Удружења пољопривредних произвођача РС Стојан Маринковић каже да прекид жетве кукуруза срећом неће угрозити његове приносе, али да би лоше вријеме могло негативно утицати на сјетву пшенице, јер пољопривредници не могу засијати планиране површине све док има падавина.

- Велики дио засијаног кукуруза уништен је још у јулу и августу и ту поправке нема, тако да киша и не нарушава његов род који је већ одавно формиран. Већа нам је брига сада сјетва пшенице, која је пролонгирана све док не стану падавине - истакао је Маринковић.

А ако је судити према временској прогнози, киша се очекује и идућих дана.

- Данас и сутра доћи ће до престанка падавина у појединим крајевима, а од сриједе поново киша - кажу метеоролози.

Пољопривредници који су успјели прије кише да "скину" засијани кукуруз кажу да се драстично разликују приноси од једног до другог мјеста.

- На њивама су велике варијације приноса кукуруза. Од готово ничега, па до тоне по хектару. Све зависи од региона, типа земљишта, врсте хибрида - каже Маринковић и додаје да су ове године на неким њивама приноси мањи за 20 до 80 одсто него лани.

Пољопривредници су лани у оквиру јесење сјетве засијали око 15.000 хектара обрадивих површина. Ове године је планирано да буде који хектар више, али само ако временске прилике дозволе.

Губици у пољопривреди Српске због суше и града у овој години премашиће 170 милиона марака, процјењују у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.

Влада РС усвојила је информацију о утицају суше на пољопривредну производњу у 2015. години, у којој је наведено да су посебно угрожене најзначајније пољопривредне регије Семберија, Посавина и Лијевче поље, што ће изазвати огромне губитке у производњи.

Најугроженија култура је кукуруз, а потом поврће на отвореном пољу и воћарска производња.

Млијеко

Због повећане концентрације афлатоксина у млијеку, у Семберији је заустављен откуп у неколико мањих фарми. Афлатоксин М1 откривен је након редовне превентивне контроле, коју свакодневно обављају мљекаре приликом преузимања млијека на фарми и у откупним станицама.

- Ово није трајна забрана, јер уколико се избаци храна која представља ризик за здравље животиња и појаву микотоксина, послије десетак дана млијеко може да буде исправно - истакао је директор Ветеринарског института "Др Васо Бутозан" Драго Недић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана