Говеда из увоза попуњавају фарме

Данијела Бајић
Говеда из увоза попуњавају фарме

БАЊАЛУКА - Да је на домаћим фармама све више стоке која је стигла из иностранства потврђују подаци према којима је увоз говеда, свиња, коза, оваца перади и других животиња у протеклих осам мјесеци премашио 62,5 милиона марака.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, у истом периоду лани увоз је износио 61,5 милиона КМ. Од јануара до краја августа ове године највише је увезено говеда и то у вриједности од 35,04 милиона марака, затим свиња тешких 11,42 милиона КМ, те коза и оваца које су коштале више од 10,76 милиона КМ.

Највише животиња стигло је, како су навели, из Србије, Холандије, Данске и Мађарске. Насупрот томе пласман стоке на инострано тржиште у протеклих осам мјесеци био је вриједан 3,94 милиона марака, док је лани у истом периоду БиХ извезла живих животиња у вриједности од око 980.000 КМ.

Домаћи узгајивачи у протеклом периоду највише су извезли перади, односно патака, ћурки и гусака у вриједности 2,16 милиона марака, док је са фарми говеда отишло грла у вриједности од 1,63 милиона КМ.

За разлику од њих, домаћи узгајивачи свиња, оваца и коза ове године нису успјели ниједну животињу да извезу.

Предсједник Удружења узгајивача товне јунади РС Горан Митровић казао је за “Глас Српске” да је посљедњих година знатно смањен број грла стоке, јер људи бјеже од села и пољопривреде.

- Млађи пољопривредници, због неисплативости и тешког стања у сточарству, напуштају овај посао или га своде на минимум. То је врло мукотрпан и дуготрајан посао у који треба много уложити, углавном оптерећен дугорочним скупим кредитима, које онда “пегламо” краткорочним, да би на крају зарадио прерађивач или трговац - истакао је Митровић.

Додао је да смањењем броја крава нестаје и репродукције, због чега овдашњи фармери морају увозити телад из Румуније, Аустрије, Мађарске и околних земаља да би одржали производњу.

- Домаћа производња није могла подмирити све потребе нашег становништва прије деценију, двије, а камоли сада, када се број грла рапидно смањује - казао је Митровић.

Према његовим ријечима, нема опстанка фарми и проширивања производње без изједначавања висине подстицаја са земљама из окружења.

- Ове године смо, за разлику од прошле, успјели да пласирамо нешто телади у Црну Гору и на тржиште самопроглашеног Косова - нагласио је Митровић.

Предсједник Удружења узгајивача оваца и коза РС Милан Ћирић казао је да је у БиХ огромна потражња за јагањцима и да црно тржиште увоза цвјета.

- Домаћа производња не може подмирити ни 20-30 одсто тржишта, тако да немамо шта да извозимо. Потражња за јагањцима доминира од 1. маја до 1. октобра, када је сезона. Током зимских дана јагањаца нема, а и ако се негдје нађу, цијена је превисока - објаснио је Ћирић.

Додао је да се јагњад увози са свих страна, највише из Румуније и Молдавије, али и Србије, јер је производња у овом сектору изузетно тешка, упркос чињеници да купаца не мањка.

Месо

Према подацима УИО БиХ је од јануара до краја августа увезла меса и месних прерађевина у вриједности од 372,97 милиона марака. С друге стране, домаћи извозници су за осам мјесеци на инострано тржиште успјели да пласирају тек 29,97 милиона марака меса и месних прерађевина и то углавном пилетине и јестивих кланичарских производа од перади.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана