Рачун дневно запечати двије радње

Бањалука - Да сива економија не посустаје потврђују и најновији подаци према којима инспектори због неиздавања фискалних рачуна у просјеку дневно затворе двије радње у Српској.
Према подацима Пореске управе РС, од јануара до краја маја ове године обављено је укупно 1.509 контрола евидентирања промета путем фискалних каса, а током сваке друге провјере утврђени су пропусти.
- У 668 случајева утврђене су неправилности, због чега су инспектори издали 720 прекршајних налога на укупан износ казне од 504.500 марака. У том периоду за 257 пореских обвезника изречена је мјера привремене забране обављања дјелатности у трајању од 15 дана због неиздавања фискалних рачуна - навели су у Пореској управи и додали да је приликом тих контрола затечено и пет непријављених радника.
У Пореској управи наглашавају да ће контроле евидентирања промета путем фискалних каса наставити током цијеле године, у оквиру својих редовних активности.
- Неиздавање фискалних рачуна од стране пореских обвезника показује да је њихово пословање нелегално и значи неприказивање прихода и утају пореза. Контролама само спречавамо пореске обвезнике да раде нелегално, да врше утају пореза и да буду нелојална конкуренција оним обвезницима који издају фискалне рачуне - истакли су у Пореској управи.
Предсједник Уније удружења послодаваца РС Драгутин Шкребић каже за “Глас Српске” да пословна заједница подржава рад инспектора, те да очекују једнак третман свих послодаваца.
- Сматрамо да је много оних који не издају фискалне рачуне и да ту леже огромне резерве прихода који би требало да се слију у буџет. Када би сви они плаћали порезе и доприносе, а не исплаћивали плате “на руке”, те продавали робу и услуге уредно преко рачуна, могли бисмо смањити проценат пореза и доприноса, што би омогућило раст плата. Само у том случају просјечна плата би и до краја ове године могла достићи 1.000 марака - рекао је Шкребић и поновио да су они послодавци који раде мимо закона нелојална конкуренција и својим илегалним радом урушавају привреду.
Коментаришући податак да је за пет мјесеци без уговора о раду затечено пет радника у Српској, Шкребић истиче да је јавна тајна да у сивој зони има много више радника, те да је сиву економију немогуће искоријенити, али да све снаге треба да буду упрегнуте ради њеног сузбијања.
* Затворени објекти по подручним центрима Пореске управе у првих пет мјесеци 2019.
79 - Бањалука
37 - Добој
33 - Приједор
32 - Бијељина
30 - Зворник
24 - Источно Сарајево
22 - Требиње
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.