Откривена тајна торња у Пизи: Како пркоси земљотресима?

Агенције
Откривена тајна торња у Пизи: Како пркоси земљотресима?

Ново истраживање открило је на који начин торањ у Пизи одолијева нетакнут бројним земљотресима и помјерању тла и чврсто (иако криво) стоји нетакнут толике године.

Отпорност чувеног торња високог 58 метара сада су докучили истраживачи са Универзитета у Бристолу и Лондону и схватли о чему се ради. Истраживачки тим од 16 инжењера открива да узимајући у обзир висину и крутост у комбинацији са мекоћом темељеног тла кула је максимално осигурана, а тај феномен је познатији и као динамичка интерација земљишне структуре, па тако торањ у Пизи држи рекорд када су у питању овакве грађевине.


“Иронично, исто тло које је довело до тога да се кула накриви сада је и држи на мјесту. Градња куле почела је 1173. године и трајала је скоро 200 година због серије ратова који су се догодили”, каже професор Милонакис са Универзитета у Бристолу.

Иначе, велики је труд уложен да би се кула задржала ту гдје јесте – двадесетих година 20. вијека њени темељи су оштећени у Првом свјетском рату, а деведесетих година торањ је комплетно затворен за посјетиоце због ризика од клизишта. Први пут торањ је послије толико година отворен 2001. године и једна је од најпознатијих туристичких атракција у Италији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана