Срби обиљежили Лигу Европе

Спектакуларно вече у Лиги Европе – три преокрета и 36 голова на 12 утакмица.

У Групи А Бајер је надиграо АЕК 4:2 након почетног вођства Кипрана, док је Цирих у звршници дошао до минималца против Лудогореца.

Иван Тричковски је шокирао Леверкузен у 25. минуту, али Хаверц поравнава у правом тренутку, пред полувријеме, да би "фармацеути" у наставку разбили Кипране уз два гола Аларија.

У Групи Б Салцбург је преокренуо против Селтика на 3:1 за вођство у групи, док је други Ред Булов тим Лајпциг био убједљив над Росенборгом истим резултатом у Трондхајму.

Добро су Шкоти кренули у Аустрији и повели већ у другом минуту голом Едуарда послије контранапада, али Салцбург слама госте средином другог полувремена са три гола у року од 20 минута, два преко незаустављивопг Дабура.У Групи Ц Копенхаген је изненадио у Бордоу 2:1, голом у надокнади времена, док је Зенит једва сломио отпор прашке Славије за 1:0 у Санкт Петербургу.

У Групи Д Ислам Слимани је донео важну победу Фенербахчеу над Спартаком из Трнаве 2:0, док је загребачки Динамо идентичним резултатом славио у Бриселу против Андерлехта, уз помоћ штопера домаћег тима Огњена Врањеша.

Врањеш је прво поклонио пенал "модрима" за вођство у уводним минутима утакмице, а онда почетком другог полувремена глупим фаулом добија други жути картон, што је Динамо знао да искористи за другу побједу у такмичењу.

У Групи Е Арсенал је са комбинованим тимом лако и убједљиво савладао Карабаг 3:0, док је Спортинг у трилер завршници преокренуо у Украјини против Ворскле са два гола у надокнади времена за 2:1.

Минути су дијелили Украјинце од велике побједе, али су доживјели шок у посљедња три. Прво Монтеро пројектилом поравнава, а онда у 93. минуту Кабрал доноси цио плен лисабонским "лавовима".

У Групи Ф Милан је после 60 минута очајне игре преокренуо против Олимпијакоса на 3:1, а јунак дербија вечери био је резервиста Патрик Кутроне, двоструки стријелац на "Сан Сиру".

Није било игре "росонера" до средине другог полувремена, а онда је услиједила рапсодија на Сан Сиру, двије асистенције Чалханолуа и два поготка резервисте Кутронеа за побједу која би могла да преломи сезону Милана у правом смјеру.

У другом мечу групе Бетис је послије 50 минута мучења пробио "бункер" Диделажна и на крају са 3:0 стигао до прве побједе.

4. Диделанж 2 0 0 2 0:4 0

Други термин другог кола Лиге Европе потпуно је прошао у знаку српских фудбалера који доминирају у овом такмичењу.

Српски играчи били су стрелци укупно четири поготка – мреже су тресли Александар Пријовић, Филип Костић, Лука Јовић и Саша Марковић, Душан Баста је зарадио искључење, док је мало фалило да Марко Николић избјегне пораз у Лондону против моћног Челсија.

Четвртак је донио мечеве у групи Г, Х, И, Ј, К и Л, па смо већ у оквиру првонаведене видјели два изузетно узбудљива меча.

Ренџерс који води Стивен Џерард је успио да преживи неправду и направи преокрет против бечког Рапида (3:1), а Морелос је био двоструки стрелац.

Друга утакмица групе Х била је прави спектакл – Виљареал је два пута водио против московског Спартака у гостима, домаћин је успио у финишу да преокрене, али је "Жута подморница" ипак извукла бод у 96. минуту, када је Санти Касорла био прецизан са бијеле тачке.

Групу Х је обиљежио "српски дерби" у којем су се састали Ајнтрахт из Франкфурта и Лацио – на једној страни били су Мијат Гаћиновић, Филип Костић и Лука Јовић, а са друге Сергеј Милинковић-Савић и Душан Баста.

Вечерашњи дуел Нијемци ће памтити захваљујући маестралној игри Срба за коначних 4.1. Други гол је дјело Костића на повратну Гаћиновића, а трећи мајсторија Јовића. Некадашњи нападач Црвене звезде је маестрално ријешио контранапад, шмекерски пребацивши лопту преко голмана.

Баста, за разлику од њих, није прошао добро јер је у финишу зарадио другу јавну опомену и био један од директних криваца за овако убиједљив пораз Лацијала.

Они су ипак на другом мјесту групе иза Ајнтрахта, а испред марсејског Олимпика који је испустио два гола вишка у Никозији против Аполона – 2:2.

Када је Немања Радоњић асистирао Пајеу, а потом и Луиз Густаво постигао ефектан гол са дистанце, чинило се да нас очекује рутински тријумф гостију, али тако није мислио помало заборављени Саша Марковић.

Бивши везиста ОФК Београда и Партизана постигао је спектакуларан погодак у другом полувремену када је смјестио лопту у рашље са неких 20 метара и најавио повратак Кипрана. Њега је комплетирао Зелаја у самом финишу.

Групу И обиљежила је још једна кардинална грешка Лориса Каријуса, који је коштао Бешикташ пораза од 2:0 у Малмеу, па ни Адем Љајић није могао да спасе Турке јер је добио тек посљедњих 20 минута.

Дебитант Сарпсборг је изненађујуће лако побједио Генк, резултатом 3:1.

У групи Ј је Урош Спајић одиграо свих 90 минута у преокрету Краснодара над Севиљом (2:1), док је Стандард из Лијежа био бољи од Акхисара истим резултатом. Милош Косановић није ушао у игру код побједничке екипе, док је Милан Лукач пораз турског представника гледао са клупе за резервне играче.

Група К била је једина у којој је већ био одигран један дуел, Астана је добила Рен, па је у другом сусрету Јаблонец извукао бод послије 0:2 против кијевског Динама.

Мало је фалило да МОЛ Види, који са клупе предводи Марко Николић, одоли моћном Челсију на "Стамфорд Бриџу", али ипак није успио (1:0). Мората је у 70. минуту пронашао пут до мреже тима у којем се у шпицу нашао Марко Шћеповић.

Његов брат Стефан је и даље на листи повређених играча.

Ипак, неки Србин је морао да обиљежи и ту групу, а то је био Александар Пријовић из грчког ПАОК-а. Пријовић је у убједљивом тријумфу над БАТЕ Борисовим од 4:1 донио предност Грцима, фантастичним поготком у раној фази утакмице.

Одлично је српски репрезентативац реаговао на центаршут Жабе са левог бока и главом скренуо лопту у мрежу. Жаба је био двоструки стрелац, па је ПАОК други на табели са три бода, колико имају и Белоруси (Александар Филиповић одрађивао суспензију због црвеног картона), док су "Плавци" максимални са шест.