Жртве ратних злочина немају исти третман

Жељка Домазет
Жртве ратних злочина немају исти третман

Сарајево - Политика Хага и правосуђа је да жртве треба да имају исти третман и да треба да имају подршку тужилаштва. Покушаћу помоћи да национално правосуђе заврши посао у том смислу.

Рекао је ово у Сарајеву главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц послије састанка са удружењима жртава из Републике Српске.

Он је рекао да је саслушао све проблеме и да је на састанку изражено незадовољство српских удружења.

Предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић рекао је да су теме разговора са Брамерцом били ратни злочини.

- Констатовао је да се углавном против Срба подижу оптужнице “за злочиначко удруживање”, чиме нисмо задовољни - рекао је Дукић.

Додао је да је било ријечи о предметима који су под ознаком “A”, “Б”, “Ц” враћени 2004. године Суду и Тужилаштву БиХ.

- Кључно питање за Хашки трибунал је да у БиХ и на просторима бивше Југославије није успио постићи помирење, с чим се и сам тужилац Брамерц сложио. Брамерц нам је такође рекао да се оптужбе за злочиначко удруживање не односе на РС и српски народ него на појединце из српског народа - казао је Дукић.

Потпредсједник Скупштине Борачке организације Станислав Јунгић рекао је да су у Хагу углавном пресуде изрицане Србима, иако су појединци из друга два народа чинили и пуно теже злочине.

- Готовина и Маркач су ослобођени, а под окриљем америчких служби протјерали су комплетно српско становништво из Хрватске. До 1993. године било је 370 српских жртава у Подрињу, а ослобођен је Насер Орић. Постоји ли помирење кад се тако ради - казао је Јунгић.

Он је од Брамерца тражио да они који су осуђени казну издржавају на подручју бивше Југославије.

Предсједник Удружења жена жртава рата из РС Божица Живковић-Раилић је казала да се први пут срела са Брамерцом и да му је говорила о 322 дана која је провела у муслиманском затвору у Сребренику.

- Када сам на дан размјене питала која је моја кривица, речено ми је “не треба ти кривица Српкиња си!” Питала сам Брамерца колико је људи осуђено због таквог поступања према жени цивилу зато што је Српкиња. Није знао да наведе ниједан примјер - казала је Раилићева.

Предсједник Удружења породица несталих Недељко Митровић рекао је да Брамерц породицама српских жртава рата није дао одговор ни на једно питање.

- Рекли смо да се с разлогом осјећа дискриминација српских жртава у односу Хага и Суда и Тужилаштва БиХ према њима. Српске жртве су добиле од тих институција једну велику нулу - рекао је он и додао да Хаг није обезбиједио предуслов за повјерење и помирење.

- Пресуде Хага и копије тог суда у БиХ допринијеле су да нема помирења. Он распирује и оно мало повјерења које се гради међу народима у БиХ - тврди Митровић.

Снимци

Митровић је додао да им је Брамерц обећао да ће погледати да ли у архивама Хашког трибунала постоје сателитски снимци гробница српски жртава, да би се дошло до 1.675 несталих, за којима се још трага.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана