Ugašena polovina auto-škola u Banjaluci

Danijela Stokanić
Ugašena polovina auto-škola u Banjaluci

Banjaluka - Broj kandidata koji se prijavljuju za polaganje vozačkog ispita i auto-škola u gradu je u posljednjih sedam godina prepolovljen, zbog komplikovanog sistema polaganja i teške ekonomske situacije.

Zaposleni u auto-školama kažu da su na području grada 2007. godine bile 54 auto-škole, a danas ih ima skoro 30 manje.

Kako je objasnio predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS i vlasnik jedne od auto-škola u gradu Milenko Jaćimović, interesovanje za polaganje vozačkog ispita najviše je opalo kada su u pitanju profesionalne kategorije “C1”, “C1E”, “C”, “CE”, a posebno za vozače autobusa “D” kategorije.

- Razlog je, osim besparice, i to što se ranije mogla polagati kategorija za kategorijom, a danas se između polaganja mora praviti pauza i po godinu - rekao je Jaćimović i istakao da su cijene za polaganje ovih kategorija ostale skoro iste.

Dodao je da su kandidati najviše zainteresovani za “B” kategoriju.

- Broj kandidata za polaganje ispita “B” kategorije iznosi 63 odsto u odnosu na stari sistem - rekao je Jaćimović.

Dodao je da je, gledajući na prosječnu platu u privredi, polaganje vozačkog ispita skupo, ali ako se u obzir uzmu troškovi auto-škola pri samom osposobljavanju kandidata, trenutne cijene su minimalne.

- Kvalitet obuke za polaganje vozačkog ispita u gradu je zadovoljavajući. To dokazuju i podaci da su vozači, koji imaju dvije godine staža, u gradu peti kao uzročnici saobraćajnih nesreća, a na nivou RS šesti - kazao je Jaćimović.

Prema njegovim riječima, prolaznost na ispitu za upravljanje automobilom je 62 odsto.

Vlasnik druge auto-škole Milenko Stanetić je rekao da je, s obzirom na ekonomsku situaciju, zadovoljan brojem zainteresovanih za polaganje vozačkog ispita.

- Oni koji se odluče za polaganje ispita za “B” kategoriju, koja je i najpopularnija, treba da izdvoje 850 maraka. Cijene za profesionalne kategorije su niže, jer je potreban i manji broj časova - rekao je on.

Da bi koliko-toliko olakšale budućim vozačima, mnoge auto-škole nude svojim klijentima plaćanje obuke na rate.

Banjalučanin Obrad Tepić je rekao da bi rado polagao vozački ispit, ali da mu finansije ne dozvoljavaju.

- To je za mene preskupo, tako da u skorijoj budućnosti neću sigurno ići na polaganje vozačkog ispita - dodao je Tepić.

Obuka

Milenko Jaćimović je kazao da o smanjenju broja kandidata najbolje svjedoči činjenica da se u Banjaluci vožnja sada polaže samo ponedjeljkom i četvrtkom.

- Vožnja je 2007. godine mogla da se polaže svakog radnog dana, što dovoljno govori o smanjenju broja kandidata - objasnio je Jaćimović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana