Морин Кормак: Само сам спроводила политику своје владе

Жељка Домазет
Морин Кормак: Само сам спроводила политику своје владе

Сарајево - Одлазећа амбасадорка САД у БиХ Морин Кормак рекла је у петак да је током мандата само спроводила политику своје владе, те да ниједан амерички амбасадор нема право да буде "фриленсер", односно да се не мијешају у унутрашња питања, већ само подржавају БиХ.

Кормакова је у разговору са представницима штампаних медија у Сарајеву истакла да БиХ има прилику да оствари напредак ка Европској унији, те да је њено мишљење да ће се то и остварити.

- Изазови су јасни, а корупција је основа свих њих. Уколико грађани ове земље могу заједно да дјелују и пронађу истинске лидере који ће иступити и водити ову земљу, онда ће рјешавање питања корупције отворити добру будућност за БиХ. Међународна заједница је апсолутно спремна да вас у томе подржи. Локални лидери морају бити ти који ће донијети промјене да земља крене напријед - казала је Кормакова.

Она је нагласила да је активирање Акционог плана за чланство (МАП) велика шанса за БиХ.

- Надам се да је ово пут до нових реформи и напретка у БиХ. Одлука о чланству је негдје у будућности и о томе ће грађани БиХ и савезници НАТО-а одлучивати након додатног напретка кроз национални годишњи програм - рекла је Кормакова и додала да је једино важно да у овом процесу БиХ не заостаје за другим земљама у региону.

Она је истакла да америчка влада реализује значајне програме помоћи у оба ентитета и Брчко дистрикту, те да има добре односе и са властима у Српској, њеним институцијама и грађанима.

- Постоји група политичких лидера у цијелом свијету, који се, нажалост, много више фокусирају на реторику подјела и национализам него на стварна питања која се тичу грађана. БиХ је потребна друга генерација политичких лидера који ће радити на рјешавању стварних питања - рекла је Кормакова.

Коментаришући проблеме у које је БиХ доспјела јер није постигнут договор у вези са измјеном Изборног закона, Кормакова је истакла да Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ мора донијети одлуку само за овај пут да би се спровели избори, те да након тога политичке странке морају сјести за сто и рјешавати то питање.

Као највећу фрустрацију у мандату Кормакова је навела неспремност локалних лидера на компромисе и политичке реформе у БиХ.

Она је казала да се нада да ће Сенат за новог америчког амбасадора у БиХ потврдити Ерика Нелсона, коме ће, истиче, савјетовати да на почетку постави дугорочне циљеве и фокусира се на њих као подршку БиХ и њеном прогресу.

- Савјетовала бих му да увијек буде оптимиста, јер вјерујем да ова земља има потенцијал, а лако је на то заборавити када чујете пуно реторике која се користи у јавној сфери. Важно је да путује широм БиХ, то је прелијепа земља и мислим да је важно састати се са грађанима, стварним људима, а не само политичким лидерима - поручила је Кормакова.

Црна листа

 

Морин Кормак је на питање да ли је Тужилаштво БиХ тражило податке од Амбасаде САД у вези са чињеницом да се на америчкој "црној листи" налазе предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик и функционер СНСД-а Никола Шпирић истакла да о истрагама не разговарају у јавности.

- Постоје опште информације о укључености у корупцију, не само о Шпирићу, него и о многим високим званичницима у БиХ и то траје годинама. Док правосуђе не почне то да рјешава и док не дође до пресуда због корупције ова земља не може постизати значајан напредак - рекла је Кормакова.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана