Чикаго окован ледом, Аустралија гори

Агенције
Чикаго окован ледом, Аустралија гори

На два краја свијета – екстремне температуре. У Чикагу рекордни минус, а са друге стране Аделаид и други дијелови Аустралије на удару топлотног таласа.

Рекордно ниске температуре измјерена су у Чикагу и најхладнији је дан у посљедњих 35 година.

Освануо је изузетно ведар и сунчан дан, а обистиниле су се прогнозе метеоролога да ће се температуре спустити на -32 степена Целзијусова.

Хладни сјеверни ветар овом минуси је додао још двадесетак степени, тако да је субјективни осјећај хладноће као да је 53 степена испод нуле. Забиљежена је и прва жртва смрзавања у граду Милвокију, гдје је у уторак један мушкарац пронађен смрзнут у гаражи.

Екстремно ниске температуре које су захватиле амерички средњи запад биле су разлог да у сриједу и четвртак све школе од Сјеверне Дакоте до Пенсилваније, универзитети, државне установе, поште и банке буду затворене, а не ради ни већина приватних компанија. Препоруку здравствених власти да се више од 10 минута не излажу овој хладноћи због опасности од промрзлина, грађани су углавном поштовали, тако да су данас ријетки пролазници на улицама Чикага. Министарство транспорта организовало је дежурства на путевима за помоћ возачима, пошто на тако ниским температурама отказују акумулатори и смрзава се гориво.

Власти у Чикагу су организовале посебне службе које су збрињавале и утопљавале старије и немоћне у полицијске станице, цркве, библиотеке и друге државне установе. Обилазе се и насеља у којима су трошне и лошег квалитета саграђене куће и зграде. Отворена су и додатна прихватилишта за смјештај бескућника. Привремено је пет градских аутобуса претворено у прихватилиште за пријем бескућника. Сви музеји и галерије су затворени за посјетиоце, а “становници” оба чикашка зоолошка врта су додатно утопљени, изузев, наравно, поларних медвједа. Издато је и упозорење о опрезу са употребом гаса за гријање због могућих појава угљенмоноксида, који може бити смртоносан, као и упутства за утопљавање кућних љубимаца. Ледени талас у којем су температуре ноћу падале испод -20, а у најтоплилијем дијелу дана -10 степени, на америчком средњем западу траје више дана.

Осим екстремних хладноћа и сијег, који је готово свакоднвено падао, задавао је додатне проблеме становницима Чикага и околних градова. Јавни градски аутобуски и жељезнички превоз се одвијао отежано и проређено, док су све међуградске линије отказане, као и велики број летова. Комуналним службама и ватрогасцима зима је донијела додатне послове на отклањању кварова због пуцања водоводних и канализационих цијеви. Овај дио САД, према подацима Националне метеоролошке службе, тренутно је најхладнији на планети Земљи. Према њиховим статистикама, ово је био најхладнији крај јануара икада измјерен у Чикагу. Слична екстремна хладноћа забиљежена је и 1983. године, али у децембру.

На другом крају свијета, у Аустралији, такође рекорди, али са високим температурама. Највише дневне температуре досежу готово 50 степени Целзијусових, а екстремним врућинама се не назире крај. Температуре руше вековне рекорде – прошле недјеље је чак пет дана било међу десет најтоплијих у историји Аустралије. Екстремне температуре и суша довели су до масовног изумирања животиња. Прво се појавила информација да се на обалама ријеке насукало више од милион мртвих риба. Потом су медији објавили како је врућина у само два дана убила чак трећину шишмиша у Њу Саут Велсу. Аустралија не памти овакве врућине и суше, а доказ томе је и чињеница да су оне у протеклих неколико дана довеле и до масовног умирања дивљих коња.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана