РС добија двије фабрике воде

Маријана Миљић
РС добија двије фабрике воде

Бањалука - Српска би ускоро могла да добије двије нове фабрике флаширане воде на подручју Козарске Дубице и Брода, а вриједност ових инвестиција процијењена је на 3,06 милиона марака.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС расписало је у петак јавни позив за прикупљање понуда за додјелу концесије за експлоатацију подземних вода на изворишту "Раковица Буковица" на подручју Козарске Дубице, а процијењена вриједност инвестиције износи 2,06 милиона марака. Расписан је и позив за додјелу концесије за експлоатацију подземних вода са изворишта "Доња Врела" у Броду и тај пројекат процијењен је на милион марака.

Рок за достављање понуда за градњу фабрика је мјесец, а право учешћа имају домаћа и страна правна лица или конзорцијуми. У јавном позиву наведено је да ће концесија за експлоатацију воде на оба изворишта бити додијељена на 30 година. У тај период урачунато је и вријеме потребно за припремне радове и стављање у функцију фабрике за производњу флаширане воде.

РС обилује водним ресурсима, али они нису довољно искоришћени због чега велики удио флаширане воде на тржишту долази из иностранства. На подручју РС тренутно постоје само три произвођача воде - "Витинка" Зворник, "Вода Круна" Мркоњић Град и "Хевен фабрика - Рајске воде" из Чајнича. Поред њих, постоји још пет фирми које су регистроване за производњу минералне воде, али оне нису заживјеле.

Највећи проблем домаћим предузећима која се баве овом дјелатношћу представља прекомјеран увоз воде, која је преплавила домаће тржиште.

- Били смо приморани да због претјераног увоза смањимо обим производње. За већи пласман и боље искоришћавање овог природног богатства потребна је подршка Владе РС јер је на домаћем тржишту углавном заступљен увоз и не можемо се изборити с њима. Ми смо лани извезли воду у Кину, а сада преговарамо с њима да наставимо ту сарадњу - казао је директор фабрике "Вода Круна" Давор Дамјановић.

Увоз воде прошле године је достигао вриједност од 143,69 милиона, док је од њеног извоза приход износио 49,46 милиона КМ. Вода је на домаће тржиште најчешће стизала из Хрватске, Србије, Словеније, Аустрије и Мађарске.

Потребна документација

Предузећа која се буду пријављивала на јавни позив за додјелу концесије за експлоатацију воде у Козарској Дубици и Броду, између осталог, треба да доставе и приједлог колико су новца спремни да издвоје за почетак реализације инвестиција.

Потребно је да доставе и приједлоге планираног годишњег бруто прихода од коришћења концесионог добра, висине једнократне и годишње концесионе накнаде и броја радника које планирају да запосле.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана