Обиљежено 26 година од оснивања Друге оклопне бригаде ВРС

Срна
Обиљежено 26 година од оснивања Друге оклопне бригаде ВРС

Бањалука - Полагањем вијенаца и цвијећа на споменик генералу Војске Републике Српске /ВРС/ Славку Лисици данас је у Бањалуци обиљежено 26 година од оснивања Друге оклопне бригаде Војске Републике Српске /ВРС/, која је дала велики допринос у одбрани и стварању Српске.

Вијенце и цвијеће су на споменик Лисици на бањалучком гробљу Свети Пантелија положили ратни командант Друге оклопне бригаде ВРС Мико Шкорић, као и генерали Мирко Тепшић и Стаменко Новаковић.


Почаст првом команданту Друге оклопне бригаде Славку Лисици одали су и његови ратни саборци, пријатељи и чланови породице.

За све погинуле и умрле припаднике Друге оклопне бригаде ВРС раније је у Спомен-соби ове јединице у бањалучком универзитетском кампусу служен парастос.

Ратни командант Друге оклопне бригаде ВРС Мико Шкорић рекао је новинарима да је ова војна формација, која је била изузетно кадровски и технички опремљена, ратни пут почела у веома значајној и успјешној војној операцији “Коридор 92”.

“Имали смо 86 погинулих. Ова бригада има пуно јунака, а један од њих је капетан Срето Станојевић који је имао 28 година када је погинуо бранећи Озрен и спречавајући најгору хорду - батаљон жЕл муџахединж. Тада смо им нанијели губитке од којих се нису опоравили”, присјетио се Шкорић, који је тада био тешко рањен.

Он је подсјетио да је ова бригада основана 10. јуна 1992. године на Мањачи код Бањалуке и да је на ратишту у саставу Првог крајишког корпуса ВРС била активна до новембра 1995. године водећи успјешне битке на подручју Добоја, Дервенте, Брода, Теслића и на Озрену.

Пуковник ВРС Василије Зрнић је нагласио да је данас истовремено обиљежено и 25 година од оснивања Центра војних школа “Рајко Балаћ”.

“Радио сам у том елитном центру у Бањалуци који је основан с циљем да се стварају и обучавају официри и подофицири који ће командовати војском. Ми смо били ту да их учимо општим и војно-стручним предметима, а око 600 официра је прошло ту школу током рата”, напоменуо је пуковник Зрнић.

Он је рекао да су питомци овог центра учествовали и у борбеним дејствима на разним ратиштима.

“То је била истовремено борбена и школска јединица. Током рата погинуо је 21 питомац, док се три воде као нестали. Погинуо је и сам командант центра Рајко Балаћ 4. новембра 1994. године на ратишту код Крупе, послије чега је центар добио његово име”, рекао је Зрнић.

Друга оклопна бригада формирана је од људства и борбене технике Школског центра оклопних и механизованих јединица ЈНА “Петар Драпшин” Бањалука.

Бригада је за своје заслуге у одбрамбено-отаџбинском рату одликована медаљом Петар Мркоњић.

Ова бригада ратни пут почела у веома значајној војној операцији “Коридор 92”.

Организатор овог обиљежавања било је Удружење резервних војних старјешина града Бањалука.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана